vBulletin Tema Arsivi Milon4 Temalar�
Gelismis Arama

Portal Forum Radyo
Alt 28 Tem 2009, 14:43   #61
Muhammed PaRisa
•Genel Yönetici•
Muhammed PaRisa Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 6.979 Times in 2.246 Posts
Muhammed PaRisa will become famous soon enoughMuhammed PaRisa will become famous soon enough
Standart --->: tecvid dersleri--uygulamalar---

Alıntı:
Dilaratuba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Dudak izharı ve izhar arasındaki fark nedir....

Şimdi kitaplarda sakin mimden sonra b harfi dışındakiler izhar ile okunur diyor acaba bundan dudak izharı mı fark ne izhar ile okuyuşundan?

Meddi lin ile hadfi lin arsındaki fark nedir?

İdgamı meal gunne harflerinden vav ve ye idgam ile değil izhar ile okunur ama bu bütün kelimelerde mi geçerli çünkü ben idgam ile okuurm o şekilde okunduğunu takip etttim hangi kelimelerde idgam değil de izhar ile okunur?

Sevgili dilaratuba kardeşim;

izhar ile dudak izharı arasındaki fark

izhar nun cezimli olunca
dudak izharı mim cezimli olunca oluyor.
mim cezimli olduğunda dudaklarımız kapalı olduğundan bu izhara dudak izharı denir.

İzhar ;cezimli nundan sonra elif -ayn -gayn- he- ha -hı- gelince olur
Dudak ızharı ;cezimli mimden sonra mim ve be dışındaki bütün harflerde olur.
izhar cezimli mim veya nundan sonraki harfi açıktan hafif ara vererk okumak demektir.

Harfi lin meddi lin konuuna gelince

Vav ve ye harfi cezimli olup kendinden önceki harfin harekesi üstün olursa bu hale harfi lin denir.

Eğer vav ve ye cezimli iken vav ve yeden sonraki harfte cezimli olursa yani iki cezimli harf üstüste gelirse ve bu iki cezimliden önceki harf üstün harekeli ise bu hale de meddi lin denir.

Harfi lin okumamaızda değişiklik yapmaz fakat meddi lin okurken ilk cezimi uzatarak tutmamızı sağlar...

idgamı meal gunnede izhara gelince
idgamı meal gunne harflerinde izhar ancak tek kelime içinde olursa iptal edilir.Normalde idgamı meal gunne iki kelime arasında olur. Biten kelimenin son harfi ile başlayan kelimenin ilk harfi birbirine kaynaştırılır.

burada anlatılan ise tek kelime içinde nun cezimli olup bundan sonra vav ye gelirse nun kalkmaz.idgam olmaz çünkü mana bozulur.
mesela dünya kelimesinde aslında düyya demek lazım ama mana bozuluyor diye idgam iptal ediliyor
ve dünya deniyor..
Kuran-ı kerimde bu izharın uygulandığı yerler.

umarım yardımcı olmuşumdur.

Alt 31 Tem 2009, 21:14   #62
Dilaratuba
•Bölüm Şefi•
Dilaratuba Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dilaratuba will become famous soon enoughDilaratuba will become famous soon enough

Çok tşk ederim ben merak ettiğim birkaç soruda var inş benimle birlikte herkes öğrensin....

Şimdi namaz surelerini okurken sıraya riayet etmemek mekruk ya örneğin örneğin 2. rekatta 1.rekattan uzun ayet veya sure okumak sure atlamak daha birçok mekruh var bunun gibi,bu diğer sureler içinde geçerlimi örneğin duha dan hümeze ye kadar olan sureleri namazda okumak istesek ilmihale baktım bulamadım....Birde ben Alak suresini okumuyorum secde ayeti var diye okusam tam naamzın içinde Tilavet secdesi nasıl yapacağız.....

Birde Kuran üç nokta vakfı varya bazen diğer vakıflar üzerine geliyor cim,tı gibi bu fark etmiyo değil mi,birde bunlarla karşılaştığımızsa biirnde mutlaka durmak var peki biri ayet sonunda olup diğeri diğer ayette olursa nasıl dikkat edeceğiz zaten ayet sonunda duruyoruz ya diğerinde dursak yanlış mı olur tam açıklayabilir misiniz?
Alt 01 Au 2009, 09:26   #63
Muhammed PaRisa
•Genel Yönetici•
Muhammed PaRisa Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 6.979 Times in 2.246 Posts
Muhammed PaRisa will become famous soon enoughMuhammed PaRisa will become famous soon enough

Sevgili dilaratuba kardeşim.
Bu bölümde tecvidle ilgili sorunuzu cevaplayacağım.

üç nokta durak işaretine gelince malum durak yaparken iki adet olan bu işaretin birinde durmamız tavsiye edilir.
Bu işaret genellikle yanyana olduğu gibi bazı zamanlarda birbirine uzakta olabilir.
Peki hangisinde duracağız.?
işte bu şekilde bir kararsızlıkta eğer bu işaret diğer herhangi bir durak işaretinin üstüne gelmiş ise üç nokta o durak işaretine tabii olur.
mesela lam harfi üzerinde bir üç nokta var hemen yanında kıf durağı üzerinde hangisi
tavsiye edilir.
Tabi ki durak anlamında daha kuvvetli olan kıf...

Kısaca 3 nokta altındaki durağın kuvvetine göre de tercih edilir.
ayet sonu olması da
ayet ortasında içinde olmasına göre daha tercih sebebidir.
Neden?
manayı bölmemek için.

Diğer sorunuzun cevabı için bakınız
http://www.cennetyolu.biz/forum/nama...ht=secde+ayeti
http://www.sorularlaislamiyet.com/su...how_qna&id=239

inş. yardımcı olmuşumdur.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler