vBulletin Tema Arsivi Milon4 Temalar�
Gelismis Arama

Portal Forum Radyo

Go Back   CennetYolu.Biz Forum Dinimiz İslam Kitabımız Kuran PEYGAMBERLERİN VE ALİMLERİN HAYATLARI Menkıbeler Kıssalar ve Öyküler

Menkıbeler Kıssalar ve Öyküler Sadece sağlam kaynaklardan alınan her tür menkıbeler hikayeler yayınlanır..

Seçenekler
Alt 19 Oca 2010, 10:14   #1
k@rdelen
Özel Üye
k@rdelen Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 1.417 Times in 683 Posts
k@rdelen is on a distinguished road
Standart Gıybet konulu Menkibeler

gıybet ile ilgili tüm menkibeleri bu konuda paylaşalımmı ? sizlerde ekleyin inşallah,okuyalım Rahman tesirini versin,bizi bu haramdan korusun..

Halid Rebbi anlatıyor:

- Bir gün büyük bir mecliste idim. Yanımdakiler bir adamı çekiştirmeye başladılar. Kendilerine engel oldum. Bunun üzerine o adamı bırakıp başka bir adamı dillerine dolamaya başladılar. Bir süre sonra da ilk adama döndüklerinde bir konuda ben de onların dedikodularına katıldım.

O gece yatınca şöyle bir rüya gördüm. Uzun boylu ve kara yüzlü bir adam yanıma geldi. Elindeki bir tabakta bir parça domuz eti vardı.

Bana “bunu ye” dedi.

Kendisine “ domuz eti mi yiyeceğim? Vallahi, yemem onu” dedim.

Bunun üzerine adam beni ağır bir dille azarlayarak “ama bundan daha kötüsünü yedin” dedi ve arkasından o domuz etini ağzıma tıkamaya başladı. O arada uyanıverdim.

Vallahi, otuz veya kırk güne kadar ağzıma koyduğum her lokmada o etin pis kokusunu duymuştum.

Muhammed Pârisâ, (Risâle-i kudsiyye) kitâbında buyuruyor ki,

Yûsüf-i Hemedânîye, Kâmil bir rehber bulamazsak, ne yapalım dediler.

Hergün onların kitâblarını okuyunuz buyurdu.
k@rdelen kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua edildi.
Estel (21 Mar 2012), hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), K_Ali_te (21 Mar 2012), maveraünnehir (24 Oca 2010), mavim (24 Oca 2010), Nurbahcesi (19 Oca 2010), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012), tecelli (13 Oca 2012)
Alt 19 Oca 2010, 10:19   #2
k@rdelen
Özel Üye
Standart --->: Gıybet konulu Menkibeler

Cüneyd-i bağdadi hazretlerine, camide iken bir genç gelip:

- Allah rızası için bana yardım edin. Ben yardıma muhtaç bir kimseyim, der.

- Cüneyd-i bağdadi hazretleri bakar ki, genç sapa-sağlam bir insan, bu genç bu haliyle dilencilik yapmaya utanmaz mı? Niye çalışıp kazanmaz da dilencilikle kendini küçük duruma düşürür. Diye düşünür.

O gece Cüneyd-i Bağdadi hazretleri bir rüya görür. Rüyasında:

camide gördüğü gencin vücudu bir kebap yapılıp bir tepsiye konmuş önüne getirilir. Cüneyd-i Bağdadi hazretlerine:

- Bunu yiyeceksin derler.

Hazret “o insan etidir, yenir mi?” diye karşılı verdiğinde:

- Ya dün camide nasıl yiyordun... yine öyle yiyeceksin!.. derler.

Daha sonrasını hazret şöyle anlatıyor:

- Meğer gıybet etmişim. Hemen korku ile uyandım. Abdest alıp iki rekat namaz kıldım. Tevbe istiğfar ettim. Sabah olunca..

O hakkında konuştuğum genci aramak için dışarı çıktım. Aradım aradım, nihayet genci, Dicle nehri kıyılarında buldum ki, önüne tere koymuş onları yiyor.

Genç benim geldiğimi görünce başını kaldırarak:

- Ey Cüneyd! Camide benim hakkımda kötü düşündüğün için tövbe edip pişmanlık duydun mu? Diye sordu.

- Evet dedim...

Genç bana:

- O halde üzülme git! Dedi

ve şu ayeti kerimeyi okuyarak kayboldu..

Ve O Zattır ki kullarından tövbeyi kabul eder, günahlarını afv eder ve ne yaptıklarını bilir.
.
.

hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), maveraünnehir (24 Oca 2010), mavim (24 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), Nurbahcesi (19 Oca 2010), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012), tecelli (13 Oca 2012)
Alt 19 Oca 2010, 10:47   #3
kenzulirfan
•• Üye ••
kenzulirfan Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
kenzulirfan is on a distinguished road

Amr b. Dînâr anlatır;
Şehirde oturan bir adamın şehrin kenar mahalle­sinde bir kız kardeşi vardı. Kız kardeşi hastaydı, yanına ziyaretine gider gelirdi. Nihayet kadın vefat etti, onu kefenleyerek kabre defnetti ve şehir­deki evine döndü. Sonra yanındaki cüzdanının kaybolduğunu ve kabre düşürmüş olduğunu fark etti. Yakın bir dostunu alarak kabrin yanına gittiler ve kabri açtılar. Cüzdanın gerçekten kabirde olduğunu gördü ve onu aldı. Sonra adam arkadaşına dedi ki:
– Sen biraz öteye çekil kız kardeşimin ne durumda olduğuna bir baka­yım!"
Kabrin üzerindeki lahitlerden bir kaçını kaldırınca, kabrin ateşler içinde yanmakta olduğunu gördü. Derhal eve dönerek annesine geldi ve kız kar­de­şinin ne gibi huyları olduğunu sordu. Annesi şunları anlattı:
– Kız kardeşin komşuların kapılarına gider kulak dayar ne söyledikle­rini dinler, sonra duyduklarını gider başkalarına anlatırdı!
Adam, kız kardeşinin kabirde başına gelenlerin dünyada iken yapmış olduğu bu söz taşıma huyundan kaynaklandığını anlamış oldu. Öyleyse, kim kabir azabından kurtulmak isterse mutlaka koğuculuk ve gıybetten sakınsın!
İmam Gazâli, Kalplerin Keşfi, s.146 Semerkand Yayınları
kenzulirfan kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua edildi.
hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), k@rdelen (19 Oca 2010), maveraünnehir (24 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), Nurbahcesi (19 Oca 2010), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 20 Oca 2010, 13:22   #4
k@rdelen
Özel Üye

KÖPEĞİN BİLE GIYBETİ YASAKSA

Bediüzzaman hazretlerinin talebelerinden Vanlı Molla Hamit anlatıyor:

"Birgün caminin hücre kapısını unutarak açık bırakmıştık Talebe arkadaşların küpte kavurmaları vardı İçeri giren bir köpek, küpe kafasını sokup kavurmaları yemiş, sonra da kafasını çıkaramayınca küpü kırıp kaçmış ..

Talebe arkadaşların canı çok sıkılmıştı Bir tertiple köpeği tekrar celbedip, sopa ile döveceklerdi Üstad Bediüzzaman vaziyeti öğrenince onları vazgeçirmek istedi ..

Molla Resul: "Şeyda, biraz kıymamız vardı Biz kıyamıyorduk ki yiyelim Halbuki bir köpek gelerek hem kıymayı yemiş, hem de küpü kırmış Bize zarar verdi Nasıl biz onu dövmeyelim?" dedi

Üstad: "Molla Resul, senden soruyorum, vicdanen söyle, sen aç kalsan, paran da olmasa, bir şey almaya gücün de olmasa, nihayet açık bir yerde bir et bulsan, yer misin, yemez misin? Halbuki aklın var, idrak ediyorsun ki bu etin sahibi var" diye konuştu

Molla Resul, Üstad'ın bu konuşması üzerine bir müddet konuşmayarak sustu Sonra cevaben:

"Evet yerim Şeyda!" dedi

Üstad tekrar buyurdu ki; "Bu hayvandır, aklı yoktur Haramı, helâli bilmiyor Hayır ve şerri tanımıyor Sahibinin kendisini döveceğini de bilmiyor Elbette açık kapıdan girip, kıymalarınızı yemiş Bundan dolayı cezaya müstahak mıdır? Sizden soruyorum, elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin"

Sonra Molla Resul ve arkadaşları köpekte kabahat yoktur, diye kabul ettiler

Üstad; "Madem öyledir bu hayvanın gıybetini yapmayın ve helâl edin" dedi

Molla Resul, Üstad Hazretleriyle biraz samimî konuşurdu, hem de Üstad'dan birkaç yaş büyüktü Gülerek Üstad'a hitaben:

"Şeyda, içimizden gelmiyor ki, helâl edeyim Fakat siz helâlleşmeye bizi ikna ettiniz" dedi

Ben "Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemeyi sever mi?" (Hucurat, 49/12) mealindeki âyete göre sadece insanların gıybetinin yapılmaması gerektiğini zannediyordum, halbuki Üstad çok daha hassas Hayvanların gıybetini yaptırmayan bir zat, her hâlde İnsanların gıybetini hiç yaptırmaz

hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), maveraünnehir (24 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012), tecelli (13 Oca 2012)
Alt 20 Oca 2010, 13:25   #5
k@rdelen
Özel Üye

Gıybet yapanı susturun!

Allah dostlarından Muhammed bin İsmâil rahmetullahi aleyh hazretlerine, bazı gençler;

Efendim, bize nasihat eder misiniz,dediler.

Mübarek zat;

Gıybet yapanı dinlemeyin! Hattâ susturun! Çünkü (Gıybet günahı)(Zinâ günahından)daha büyüktür.buyurdu.

Şaşırdılar: Zina’dan mı büyük efendim?

Evet.

Peki, nasıl susturacağız

Açıkça (Sus! Gıybet yapma!) diyeceksiniz.

Bu, çok zor efendim.

Evet zor.Ama mükâfatı çok büyük.Zira böyle yapan müslümana (Yüz şehid sevabı) verilecek.

Öyle mi hocam?

Evet.Peygamber Efendimiz sallü aleyhi ve sellem öyle buyuruyor.

hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), maveraünnehir (24 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 21 Oca 2010, 07:12   #6
hülya*
Gül Sultan
hülya* Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 1.354 Times in 449 Posts
hülya* is on a distinguished road

Allah razı olsun efendim kesinlikle çok önemli bir konu eklemelerinizin devamını dilerim sağolunuz....
hatip (22 Oca 2010), k@rdelen (21 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 21 Oca 2010, 11:44   #7
kenzulirfan
•• Üye ••
kenzulirfan Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
kenzulirfan is on a distinguished road

Ebû Hafs el-Kebîr şöyle der: "Bir insanın gıybetini yapmak, bir yılın Ra­ma­zan orucunu tutmamaktan daha ağır bir günahtır! Kim bir alimin gıy­betini yaparsa kıyamet günü alnında ‹‹Bu kişi Allah'ın rahmetinden mah­rum bırakılmıştır!›› yazısını taşıyarak gelir!" /83//98/
Enes b. Mâlik r.a. Rasûlullah s.a.v.'den şöyle rivayet eder:
"Mirâç gecesi, tırnaklarıyla yüzlerini tırmalayan ve leş yiyen bir toplu­luğa rastladım. Dedim ki:
– Ey Cibril! Bunlar kimdir?
– Bunlar dünyada iken insanların etlerini yiyen (gıybet yapan) kimse­ler­dir! diye karşılık verdi."[1]
Hasan-ı Basrî rh.a. der ki:
– Vallahi, gıybet mümin kişinin dinini kangrenin vücudu yiyip bitirme­sin­den daha çabuk bitirir!
Ebû Hureyre r.a. şöyle der: "Sizden biriniz kardeşinin gözüne kaçan ufak çöp ve tozu görür fakat kendi gözündeki merteği görmez!"
Selman r.a. bir seferde Ebû Bekir ve Ömer r.a. ile birlikte bulunuyor ve onların yemeklerini pişiriyordu. Bir yerde konakladılar. Fakat onlara yiye­cek bir şey hazırlayamamıştı. Selman r.a.'ı yiyecek bir şeyler bulması için Rasûlullah s.a.v.'in yanına gönderdiler. Fakat orada da bir şey bulamadan eli boş döndü. Eli boş döndüğünü görünce Ebû Bekir ve Ömer r.a. şöyle dediler:
– Eğer Selman su almak için bir kuyuya varsa kuyunun suyu kurur!
Bunun üzerine şu ayet-i kerime indi:
"Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşi­nin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'­tan korkun!"[2]
Ebû Hureyre r.a. Rasûl-i Ekrem s.a.v.'den şöyle rivayet eder:
"Kim bu dünyada bir kardeşinin etini yerse (gıybetini yaparsa), kıya­met günü o kişinin eti kendisine takdim edilir ve şöyle denilir:
– Şimdi bunu ölü olarak ye, çünkü dünyada iken onu diri olarak yemiş­tin!
O kişinin etini ölmüş olarak yer. Rasûlullah s.a.v. sonra:
"Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşi­nin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'­tan korkun!"[3]ayet-i kerimesini okudu."[4]
Câbir b. Abdullah el-Ensârî r.a.'dan rivayet edildiğine göre, Rasûlullah s.a.v. zamanında gıybetin kokusu belli olmaktaydı. Bu da gıybetin çok az olmasından kaynaklanıyordu. Fakat şimdiki zamanda gıybet çoğalmış her tarafı kaplamış ve kokusu her tarafı sarmış olduğundan burunlar onun koku­sunu hissedememektedirler.
Bu hal tıpkı debbâğlar çarşısına giren bir adamın durumuna benzer. Oranın şiddetli ve ağır kokusu sebebiyle kısa bir süre dahi duramaz. Hal­buki o sanatı icra edenler sürekli orada kalır, orada yerler ve içerler; fakat dışar­dan gelenlerin hissettiği o dayanılmaz kokuyu hiç hissetmezler. Çünkü çarşı halkının burunları artık oranın kokusuna alışmıştır. İşte gü­nümüzdeki gıybet meselesi de böyledir.
Ka‘b rh.a. şöyle der: "Bir kitapta okuduğuma göre, yaptığı gıybetten do­layı tevbe edenler cennete en son girecektir. Kim de ısrarla gıybete devam eder ve o hal üzere ölürse cehenneme ilk girenlerden olacaktır." /99/
İmam Gazali, Kalplerin Keşfi, Semerkand Yayınları
[1] Ebû Dâvûd, 4878; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 2320.

[2] Hucurât, 12.

[3] Hucurât, 12.

[4] İbnu Mirdeveyh, et-Tefsîr.
kenzulirfan kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua edildi.
hatip (22 Oca 2010), hülya* (21 Oca 2010), k@rdelen (22 Oca 2010), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 22 Oca 2010, 13:54   #8
k@rdelen
Özel Üye

YÜZ ŞEHİT SEVABI

Ahmed Yesevi “rahime-hullahü teâlâ”a Bir gün de talebesinden biri;

- Hocam, şehit sevabı nasıl kazanılır? diye sordu.

Cevaben;

- Sana ben, bir değil, “yüz” şehit sevabı kazandıran bir amel söyleyeyim. Gıybet eden birini görürsen, konuşturma, sustur hemen! buyurdu.

- Nasıl susturayım hocam?

- Açıkça Sus! diyeceksin.

Nitekim Peygamberimiz “aleyhissalâtü vesselâm” bir hadis-i şeriflerinde; “Gıybet edene Sus! diyene, yüz şehit sevabı verilir” buyuruyor.
.
.

hatip (22 Oca 2010), maveraünnehir (24 Oca 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 13 ub 2010, 12:50   #9
k@rdelen
Özel Üye

Bir adam Hasan-i Basri Hz.lerine gelip "Falanca kisi, senin hakkinda sunlari soyledi", diyerek onun giybetini yapinca, aralarinda soyle bir konusma gecti:

- Ne zaman soyledi?
- Bugun
- Nerede?
- Evinde
- Onun evinde ne yapiyordun?
- Ziyafet vardi, onun icin gitmistim.
- Orada ne yedin?
- Sekiz cesit yemek vardi, hepsinden yedim..

Bunun uzerine Hasan-i Basrihz.:

- Sekiz cesit yemegi karnina sigdirdin da bu sozu sigdiramadin ha? diyerek adami yanindan uzaklastirir.

axi (13 ub 2010), Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), senem (15 ub 2010), sevdem (21 Mar 2012)
Alt 14 ub 2010, 00:07   #10
axi
Özel Üye
axi Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 3.220 Times in 1.183 Posts
axi is on a distinguished road

giybet.. domuz gribinden daha domuz..!
(sözüm meclister disari)
eskiden hep bayanlar denirdi giybet eden..!
günümüzdeyse giybet eden erkeklerin sayisi bayanlardan ziyade..!

axi gibi susturmaya calisanlarinda vay haline..!

O'ndan gayri liman kalmadi siginacak

Kötülügün hakim olmasi için tek sart,
iyilerin hiçbir sey yapmamasidir..!
axi kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua edildi.
Muhammed PaRisa (22 Mar 2012), sevdem (21 Mar 2012)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler