vBulletin Tema Arsivi Milon4 Temalar�
Gelismis Arama

Portal Forum Radyo

Go Back   CennetYolu.Biz Forum Genel Kültür ÜNİVERSİTELİLER Ilköğretim-Lise

Ilköğretim-Lise Bu Bölümede lise ögrencileri ve mezunlarının tecrübelerinden faydalanmak düşüncelerini öğrenmek içindir.

Seçenekler
Alt 09 Eyl 2011, 12:31   #1
K_Ali_te
•Genel Yönetici•
K_Ali_te Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 7.192 Times in 2.090 Posts
K_Ali_te will become famous soon enoughK_Ali_te will become famous soon enough
(f) Okula başlama korkusu nasıl yenilir?

Okula başlama korkusu nasıl yenilir?

'Okula ilk kez gidecek çocukların ayrılma korkusu olabilir. Bu nedenle annelerinin okulda kalmalarını, sınıfta oturmalarını isteyebilirler. Peki bu durumda aile ne yapmalı?
Haberi Kaydet Arkadaşına Gönder

Psikiyatrist Dr. Alper Hasanoğlu, okula ilk kez gidecek çocukların ayrılma korkusu yaşayabileceğini belirterek, ''Bu nedenle annelerinin okulda kalmalarını, sınıfta oturmalarını isteyebilirler. Veliler bunu bir sorunu olarak görüp, çocukları azarlayarak, cezalandırarak tepki göstermemelidir'' dedi.

Hasanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulla ilk tanışacak birinci sınıf öğrencilerinin korkularının çeşitli şekilde ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

''Okula ilk kez gidecek çocukların ayrılma korkusu olabilir. Bu nedenle annelerinin okulda kalmalarını, sınıfta oturmalarını isteyebilirler. Veliler bunu bir sorunu olarak görüp, çocukları azarlayarak, cezalandırarak tepki göstermemelidir. Çünkü ayrılma korkusu anne-baba ve çocuk arasında güvenli bir bağlanmanın oluşmadığının da işareti olabilir. Belli bir süre sabır ve empatiyle çocuğa yaklaşılmalı, eğer bir-iki haftadan uzun sürüyorsa profesyonel destek alınmalıdır.''

Kızının ilkokul birinci sınıfa başladığı gün, bir annenin bazı veli ve öğrenciler önünde endişeli bir yüz ifadesiyle çocuğuna sarılıp, öğretmenine ''Benim oğlum yalnız kalmaktan çok korkuyor. Ne yapmalıyız sizce?'' diye bir soru yönelttiğini anlatan Hasanoğlu, ''Çocukların korkuları doğru olsa bile, hem kendi yanlarında, hem de diğer öğrencilerin önünde dile getirilmesi büyük bir hatadır. Bu tutum çocuğu diğerlerinin önünde küçük düşürür. Ayrıca pek de var olmayan bir korkunun çocuğun yüreğine ekilmesine de neden olur'' dedi.

-OYUN VE ÖDEV DENGESİ-

Hasanoğlu, çocuklarda aylar düzeyindeki yaş farkının bile önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Çocukları 7 yaşından önce okula göndermek, çocuğun sınıfa uyumu, derslere konsantre olabilmesi, algılayabilmesi ve ders çalışmasında sorun yaratabilir. Erişkin yaşlarda hiçbir şey ifade etmeyen bu yaş farkı, birinci sınıf öğrencilerinde çok önemlidir. Bunu bir gelişme geriliği olarak değerlendirerek, gereksiz endişe etmemek ve çocuğun üzerine fazladan yükler bindirmemek gerekir. Sonuçta normal bir gelişim aşaması olarak algılanmalıdır. Bu konuda sınıf öğretmeninden tavsiye almak, evde ek destek sunabilmek yararlı olabilir.''

Hasanoğlu, okula yeni başlayan çocuklarda anne ve babanın bariz şekilde fark ettiği bir davranış problemi söz konusuysa velilerin bu konuyu gizlememeleri gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Okulun psikolojik danışmanlık birimiyle bağlantı kurmalı ve profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü çocuk çok uzun bir süreyi okulda geçirmektedir. Var olan sorunlar da öğretmen ve diğer çocuklarla olan ilişkisinde olumsuzluklar oluşturur. Erken yapılacak bir müdahale de sorunun kronikleşmeden ve çocuğun gelişiminde derin izler bırakmadan çözülmesini sağlar.''

Hasanoğlu, çocukların uzun bir yaz tatilinden çıkar çıkmaz, erişkinler gibi hemen yoğun bir tempoya uyum sağlamakta zorlandıklarına dikkati çekerek, ''Bu nedenle çocuklar eve döndükten sonra oyun, ödev dengesinin iyi kurulması ve çocuğu okuldan soğutacak kadar üzerlerinde baskı kurulmaması gerekir. Kendi çocukluğumuzdan hatırlayalım, kaçımız okula gitmeyi severdik? O nedenle çocuklarımızın da okuldan şikayet etmelerinden, okulu sevmiyor olmalarından endişe etmemeliyiz'' diye konuştu.

Alıntı haber7.com

K_Ali_te kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua edildi.
ŞERBET (13 Eyl 2011)
Alt 09 Eyl 2011, 13:25   #2
sevim
Misafir
Standart Cevap: Okula başlama korkusu nasıl yenilir?

Razı olsun abi

Benimde küçük kızım pazartesi başlıyor, buğün arkadaşları ile oynuyorlar, tatili bitiriyoruz, artık

Yavrularım benim ne zaman büyüdüler hiç anlamadım daha dün gibi, şimdi büyük 5.ci sınıfa başlıycak, küçük 1ci sınıfa inanamıyorum daha yeni kucağımdalardı, elimde idiler, her yerimde idiler, gözümün içine küçük olan sabahları maviş maviş bakardı, yerdim onu böyle, büyük olan cok ağlardı bebekken birde kafayı omzuma dan diye vururdu, ah yavrularım benim. İnanamıyorum hiç kıyamıyorum yavrularıma hiç canınım, can kaynakları benim

Boşverim, üzmeyin kendinizi derslerle diyorum sizde profesör olamassanız, docent olursunuz diyorum

Pazartesiye cok heycanlıyız bizde, malzemelerimizi, cantamızı, hepsini aldık koyduk öyle bekliyoruz heyecanla annesi izin aldı gidecek yanında bakalım hayırlısı, ipek kızım benim

Tüm yeni başlayan cocuklarımızın Rabbim yardımcısı olsun.

Tüm öğrencilerimize Rabbim zihin acıklığı versin, hayırlısı ile başlarlar sağlık içinde devam ederler inş
Alt 13 Eyl 2011, 08:46   #3
ŞERBET
Özel Üye
ŞERBET Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
ŞERBET isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Cevap: Okula başlama korkusu nasıl yenilir?

oğlumu okula bıraktım eve geldim çok şükür hiç sorun çıkarmadı uslu bir çocuk zaten okumaya çok hevesli sanırım şanslı annelerden biriyim.
oğlum okuma yazma öğrenince benim hayatımı kitap yapacakmış bu yüzdendir acelesi sevinci

Konu ŞERBET tarafından (13 Eyl 2011 Saat 09:08 ) deðiştirilmiştir.
ŞERBET kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua dua edildi.
K_Ali_te (13 Eyl 2011)
Alt 15 Eyl 2011, 08:07   #4
K_Ali_te
•Genel Yönetici•
K_Ali_te Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thanked 7.192 Times in 2.090 Posts
K_Ali_te will become famous soon enoughK_Ali_te will become famous soon enough
Standart --->: Okula başlama korkusu nasıl yenilir?

Öğretmenler, uyum programına alınan çocuklarını bir an olsun yalnız bırakmayan velilerden dertli. "Okula başlayacak çocuk ihtiyaçlarını giderecek yaştadır" dikkat çeken uzmanlar, anne-babaları uyardı:

Ayşe Tosun'un haberi

"Küçük öğrencilerden kademeli olarak uzaklaşın. Öğretmenle çocuğun arasına girmeyin. Onların okuldaki gölgeleri olmayın."Anaokulu ve ilkokul birinci sınıfa kayıt yaptıran minikler için ders zili bir hafta erken çaldı. Öğrencilerin, okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri ve kurallara alışmalarını kolaylaştırmak için düzenlenen uyum programına anne-babalar da ortak oluyor. En az çocukları kadar heyecanlı olan veliler, okullara rahatça girip çıkıyor. Fakat çocuklarını ders bitimine kadar bekleyen kimi veliler, öğretmenlere zor anlar yaşatıyor. Kimi kapısı açık olan sınıflardan çocuklarını izliyor, kimi de çocuğunu tuvalete götürüp getiriyor. Uzmanlar, teneffüs zili çalana kadar çocuklarını saatlerce kapıda bekleyen ebeveynleri özellikle de anneleri uyarıyor: "Çocuklar, bu süreçte kademeli olarak rahat bırakılmalı. Zira çocuk bu haftadan sonra yalnızlığa düşebilir."

Aile Danışmanı Nimet Kirişçi, anne-babaların okula başlayan evlatlarının üzerine titremelerinin normal olduğunu ancak yeni bir başlangıç yapan çocuğa 'ayrışma ve bireyselleşme' fırsatı verilmesi gerektiğini söylüyor. Çocuğun 18-24 ayda mesafeli olarak anneden ayrışmaya çalıştığını ifade eden Kirişçi, bazı annelerin ise kendi patolojileri yüzünden buna izin vermediğini ve çocuğun kendisi olmasını sürekli engellediğini belirtiyor. Bu çocukların sürekli korunan, kollanan, hiç kendisi olamayan bireyler olacağını dile getiren Kirişçi, "Annelerin bu süreçte kademeli olarak çocuklarını rahat bırakmaları gerekir. Okula başlayan çocuk tuvalet ihtiyacını giderebilir, yemeğini kendisi yiyebilir. Bu dönemde bunlar yapılmazsa çocuk bu haftadan sonra yalnızlığa düşebilir. Bu da çocuğun bağımlı kişiliğe sahip olmasına zemin hazırlar." diyor.

Pedagog Adem Güneş ise anne ve babaların kendilerini "sosyal refakatçi" olarak görmesi gerektiğinin altını çiziyor. Güneş, "Veli çocuğuna yapışmamalı, öğretmenle çocuğunun arasına girecek hareketlerde bulunmamalı. Öğretmen de, "Bir an önce annesinden koparıp sınıfa alıştırayım." dememeli. Çocuk, hiç tanımadığı bir ortam ve insanlarla karşılaşıyor. Öğretmeninin duruşu, sesi, hitap tarzı yabancı. Sınıf arkadaşları hep yeni yüzler. Bu yüzden ilk olarak ortama alışamaz, güvenemez. İşte bu durumda veliler sosyal refakatçi olmalı." diye konuşuyor.

* Öğrenciyi sınıfta değil okul bahçesinde bekleyin

* İlk haftalar, çocuğunuzu okul çıkışında bizzat kendiniz alın.

* Öğretmeniyle tanışın. Ona yakın bir arkadaşınızmış gibi davranın.

* Çocuğunuzun yeni arkadaşlıklar edinmesine yardımcı olun.

* Onu ağlatarak, kaçarak okulda bırakmayın. Bu okul fobisine yol açabilir. Fakat her fırsatta da yanına gidip sorular sormayın.

* Yeni sınıf arkadaşlarıyla vakit geçirmesine fırsat verin.

* "Her şeyini artık öğretmeninle yapacaksın artık onun her sözünü dinle" yerine, "Öğretmenin sana okuma-yazma öğretecek, sana yardımcı olacak" gibi sözler söyleyin.

* Tuvalete gitme, yemek yeme gibi temel ihtiyaçlarını tek başına yapabilecek yaşa geldiğini telkin edin.

* Çıkışta koridor yerine bahçede bekleyin.

ZAMAN

K_Ali_te kardeşimize bu mesajı için yandaki üyelerimiz tarafından dua dua edildi.
ŞERBET (28 Eyl 2011)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler